Rodzaje i wymiary bramek do piłki nożnej - co warto wiedzieć na ten temat?
Aby mecz piłki nożnej okazał się triumfem, na który widzowie patrzą z zapartym tchem, nie trzeba wiele. Na całe szczęście ten sport w swojej podstawowej wersji nie jest zbyt kosztowny. Najważniejsze, by do meczu przystąpiły dwie zaangażowane drużyny, a z pewnością będzie można liczyć na masę emocji towarzyszących dynamicznej grze. Konieczne jest też równe boisko, piłka, no i oczywiście dwie bramki. Ale jakie bramki? Jakie powinny mieć wymiary i jakie rodzaje bramek wykorzystywane są w grze? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
2023-05-15, 14:01

Wymiary bramki do piłki nożnej - gra zawodowa

W swojej długiej historii piłka nożna jako sport zawodowy przeszła wiele zawirowań. Z czasem powstawały kolejne organizacje, regulujące jej rozwój w poszczególnych krajach, a także międzynarodowe stowarzyszenia, które zaczęły ustalać panujące w tym sporcie standardy. Dotyczy to także kwestii tak podstawowych, jak wymiary piłki, rozmiar samego boiska oraz bramek.

Współcześnie wymiary bramki do piłki nożnej w profesjonalnych rozgrywkach to 244 centymetrów (wysokość) na 732 cm (szerokość). Wymiary te dostosowane są do przyjętych obecnie rozmiarów boiska do futbolu, które stanowi prostokąt o bokach 105 metrów na 68 metrów. Taki rozmiar boiska i bramek wykorzystywany jest zarówno w światowych rozgrywkach, jak i w lidze polskiej.

Jakie bramki stosowane są w grze amatorskiej?

Warto przy tej okazji wspomnieć, że nie wszystkie zawodowe drużyny trenują na boiskach o wspomnianym rozmiarze. W zdwojony sposób dotyczy to drużyn amatorskich, rozgrywek szkolnych, a także gry pomiędzy przyjaciółmi, gdzie często chodzi tylko o dobrą zabawę, nie o reguły.

Również rodzaje bramek do piłki nożnej potrafią się nieco różnić w mniejszych miejscowościach, gdzie zawodnicy mają często do dyspozycji starszą infrastrukturę, niedostosowaną do współczesnych standardów. Podobnie bywa podczas gry na zamkniętych halach w szkołach różnego szczebla czy na uczelniach, nawet w przypadku, gdy drużyny rozgrywające mecz mają ambicje zawodowe.

Jeśli chodzi o grę na hali sportowej, powodem niedostosowania wymiarów bramek czy boiska są najczęściej ograniczenia architektoniczne związane z projektem całego obiektu. Nie zmienia to faktu, że praktycznie wszystkie nowe boiska zewnętrzne stawiane obecnie mają bramki wielkości 244 cm na 732 cm.

Bramki do piłki nożnej dla dzieci - czy mają takie same wymiary?

Fascynacja piłką nożną w wieku dorosłym nie byłaby możliwa, gdyby dzieci nie miały możliwości rozwijania w sobie tej pasji od najmłodszych lat. Wielu najlepszych polskich i światowych zawodników zaczynało swoją przygodę na malutkich, osiedlowych boiskach, gdzie o standardach wymiarów FIFA nikt nie słyszał. Tego typu boisko często nie odzwierciedla rozmiaru boisk ligowych, a wymiary bramki do piłki nożnej mogą zależeć tu od wielu czynników.

W Polsce istnieją jednak także bardziej profesjonalne boiska do gry dla dzieci, tak zwane orliki. Ich budowa przyspieszyła w związku z programem rządowym Orlik 2012, którego celem była budowa tego typu boisk we wszystkich polskich gminach. Na orlikach trenują obecnie zarówno szkolne i lokalne drużyny, jak i młodzież, która ma ambicje ligowe. Odbywają się tam regularnie mecze, turnieje i treningi dla dzieci i młodzieży pasjonującej się futbolem.

Jeżeli chodzi o rodzaje bramek do piłki nożnej na orlikach, mamy tu do czynienia z bramkami nieco mniejszymi niż te dla dorosłych. Mają one 2 metry wysokości, a ich szerokość wynosi 5 metrów. Takie bramki dostosowane są do wielkości samego boiska dziecięcego, które stanowi prostokąt o dłuższym boku 62 metry i krótszym wynoszącym 30 metrów.

Rodzaje bramek do futbolu - z jakich materiałów są wykonywane?

Jeżeli chodzi o materiał wykonania bramki, FIFA pozostawia światowym drużynom dużą dowolność. Jej regulacje dopuszczają zarówno bramki metalowe, jak i bramki z różnych typów tworzyw sztucznych, a nawet drewniane. Najważniejszym wymaganiem jest tu nie typ materiału, a stabilność samej bramki. Musi ona mocno trzymać się boiska, by wyeliminować ryzyko, że zostanie przewrócona lub stworzy zagrożenie dla bramkarza czy zawodników.

Oczywiście, w profesjonalnych rozgrywkach ligowych mamy do czynienia z grą do bramki metalowej - najczęściej jest to stal albo aluminium. Wszystkie wymienione poniżej rodzaje bramek umożliwiają skuteczną grę, natomiast różnice pomiędzy nimi dotyczą np. wagi, łatwości transportu czy trwałości. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Bramki metalowe (często stalowe lub ze specjalnych stopów) mają stosunkowo najsolidniejszą konstrukcję, a przy tym są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Podobną trwałość wykazują bramki aluminiowe - również opierają się korozji czy wpływowi innych czynników zewnętrznym, a ich stosunkowo nieduża waga ułatwia przenoszenie.

Istnieją także specjalne bramki przenośne, o jeszcze mniejszej wadze, dzięki którym zawodnicy mogą cieszyć się grą nawet w miejscach, gdzie nie istnieje trwałe boisko. Kolejny z rodzajów bramek to bramki z tworzywa sztucznego. Często korzysta się z nich na poziomie amatorskim i choć są mniej wytrzymałe niż bramki metalowe, to ich cena i łatwość montażu stanowi zdecydowaną przewagę. Bramki z tworzywa w różnych rozmiarach przydają się także dzieciom od najmłodszych lat - takie bramki można ustawić nawet na domowym trawniku.

Tekst powstał przy współpracy ze sklep z odzieżą i akcesoriami dla bramkarzy: https://sklep.sportspro.pl/uhlsport

KONTAKT / AUTOR
Michał Turcza
Sport Transfer
0048 604 679 588
0048 12 649 14 83
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.